• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
Len pre členov

Obec Čerhov

Utorok
Apr 07th
Úvod arrow Aktuality arrow V Čerhove bola taká povodeň naposledy v roku 1953
V Čerhove bola taká povodeň naposledy v roku 1953
Povodeň v našej obci „Kto má pod domom pivnicu, určite je zaplavená. Zo štyroch domov sme museli evakuovať asi pätnásť ľudí. Jeden je úplne zničený. Pred Čerhovom zastavoval policajt autá, muž v civile reguloval dopravu. „Ja tu nebývam, som z Košíc. Prišiel som pomôcť s čerpadlom. Musím ale počkať, kým voda ustúpi."

Veľké škody narobil miestny potok, ktorý zaplavil desiatky domov na dvoch uliciach. „Vody je tak do 50 až 80 centimetrov," informoval nás v nedeľu dopoludnia Kamil Balogh z Čerhova. „Chýba len schodík, aby nám vošla voda do domu," skonštatoval s tým, že ten ich, na rozdiel od zaplavených susedov, pritom stojí na vyvýšenom mieste. „Sused nestihol vybrať von auto z garáže, voda ho zaliala," povedal s tým, že domy oproti polícii zaplavilo úplne. „Zem je premočená, voda neodteká, nemôžeme ju odčerpávať."

Cesty a ulice sa zmenili na rieky, záhrady a polia na jazerá. „Môj otec povedal, že také dačo tu ľudia zažili naposledy v roku 1953," povedal.

Starosta Pavol Balogh je od večera na nohách. „Kto má pod domom pivnicu, určite je zaplavená. Zo štyroch domov sme museli evakuovať asi pätnásť ľudí. Jeden je úplne zničený. Steny z hlinených válkov nevydržali. Tam sa už bývať nedá."

Povodeň v obci Čerhov. Foto: TASR/František Iván Povodeň v obci Čerhov. Foto: TASR/František Iván

Starosta dočasne nasťahoval šesťčlennú rodinu do kultúrneho domu. „Z ničoho nič som mal vodu po pás. Ženu a deti som vyniesol cez okno na ramenách. Neviem, čo s nami bude," horekuje otec rodiny. Dom nemal poistený.

„Obecné byty nemáme. Samozrejme, nenecháme ich len tak. Cez krízové centrum a Červený kríž sa im budeme snažiť pomôcť," ubezpečuje starosta. Dodáva, že situáciu skomplikoval aj výpadok elektrického prúdu a nemôže sa čerpať voda.

Zdroj: http://korzar.sme.sk
Autor: Anna Kornajová, sen, sita, tasr
 
obec01.jpg
Spýtajte sa obce
Fotogaléria
Košický samosprávny kraj

Štatistika návštev

Návštevníkov: 1460626

Kontakt

Obecný úrad Čerhov
Ulica Dlhá 100
076 81 Čerhov

Tel./Fax: 056/679 3222

Starosta obce:
 
Ing. Jaroslav Bajužik 

>> Kde sa nachádzame <<

Informácie

Kultúra
Doprava
Školstvo
Cirkev

Anketa

Čo by ste v obci zlepšili ....
 

Naši partneri

SACR