• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
Len pre členov

Obec Čerhov

Streda
Jan 27th
Úvod arrow Aktuality arrow Odhalenie pamätnej tabule pri príležitosti 15. výročia vzniku SR
Odhalenie pamätnej tabule pri príležitosti 15. výročia vzniku SR
Streda, 09 január 2008
pamatnik.jpgTento deň pre našu obec sa skutočne zapíše do obecnej histórie zlatými písmenami. Našu obec navštívili súčasní poslanci za SNS, členovia vlády, predstavitelia celorepublikového výboru i krajských výborov.
Spomeniem aspoň známejších - predseda J. Slota, prvá podpredsedníčka A. Belousovová – Malíková, poslanec SNR a hovorca SNS R. Rafaj, minister výstavby Janušek, prezident fondu národného majetku P. Šimko, generálny riaditeľ vodohospodárskych stavieb P. Procházka, exminister školstva a podpredseda p. J. Paška i predseda krajskej rady SNS - J. Slabý.

V našej obci o 10:00 hodine sa stretli na rozšírenom republikovom zasadnutí Predsedníctva Slovenskej národnej strany v našom Dome tradícií. Potom sa odohral sprievod obcou na Čiernu horu. Na čele do taktu vyhrávala dychová hudba „Michaľanka“. Za ňou išlo veľmi početné zastúpenie SNS s vlajkami a k nim sa pripojili hostia i naši občania. Tu pod obrovským dvojramenným krížom, ktorý sa nad našou obcou vypína od 28. septembra 2007 práve vďaka SNS , sa sústredilo množstvo hostí i domácich (podľa odhadu asi 300). Slávnosť odhalenia pamätnej tabule sa začala hymnickou piesňou (hymnou SNS) – „Hej Slováci“ . Vlastenecké verše zarecitoval F. Nadzon. Vzácnych hostí privítal a pozdravil predseda Krajskej rady SNS p. J. Slabý. Po ňom vystúpil starosta obce P. Balogh, ktorý verejnosti priblížil snahy, iniciatívu i spôsob realizácie výstavby tohto kríža. Napokon predniesol hlavný príhovor predseda SNS J. Slota. Vyjadril radosť z toho, že na tomto pohraničí sa hrdo vypína symbol slovenského národa. Na znak toho, že svoju vlasť si nedáme. Potom za asistencie J. Slabého odhalili pamätnú tabulu pri príležitosti 15. Výročia vzniku SR. Text pamätnej tabule: „Pri príležitosti 15. výročia vzniku slovenskej štátnosti a pre pamäť nás všetkých Slovákov, ako aj pre ďalšie generácie, ktoré tu budú s úctou stáť pod slovenským dvojkrížom. Odhalené 8. 1. 2008 pri príležitosti zasadnutia rozšíreného predsedníctva Slovenskej národnej strany v obci Čerhov.“ Slávnosť sa ukončila štátnou hymnou SR. V Dome tradícií sa konala tlačová konferencia. Potom sa hostia pobrali na slávnostnú recepciu do kultúrneho domu. V rámci nej sa p. J. Slota a p. A. Belousovová – Malíková ešte vybrali na krátku návštevu a obhliadku našej základnej a materskej školy, po ktorej sa netajili úžasom a obdivom k peknému prostrediu a to tak v novej budove ako aj v starej. Ba nakukli aj do spálne materskej školy.

Naša obec sa aj takouto formou zviditeľnila nielen v našej republike ale aj za hranicami. Náš Čerhov sme opäť priblížili a dostali do povedomia takým ľuďom, čo ani nikdy netušili, čo tá malá bodka na pohraničí s Maďarskou republikou asi znamená. Vďaka pánovi poslancovi J. Slabému a nášmu starostovi P. Baloghovi sa názov obce Čerhov skloňoval nespočetnekrát skoro v každej dennej tlači, internetové stránky boli preplnené nielen spravodajstvom ale aj masovou diskusiou na tému „Stavanie dvojkrížov na Slovensku“ (asi 2500 príspevkov). Udalosť bola odvysielaná aj v mnohých televíznych spravodajstvách (STV1, TA3, JOJ).

Naše rozčarovanie netajíme ani my, obyvatelia našej obce. Veď je pre nás až veľmi potrebné, aby sa v dedine nespalo, aby o nás vedeli až v Bratislave. Veď len takýmto spôsobom môžeme v dnešnej dobe kráčať dopredu, zveľaďovať si svoje životné prostredie, nezabudnúť na kultúru i na dodržiavanie tradícií našich predkov. A o to ide práve aj nášmu p. starostovi, za čo mu patrí vrelá vďaka a obdiv od našich spoluobčanov. Touto cestou sa patrí poďakovať aj všetkým tým, ktorí akýmkoľvek pričinením prispeli k príprave tejto slávnosti.

Autor: Mgr. František Nadzon
 
obec02.jpg
Spýtajte sa obce
Fotogaléria
Košický samosprávny kraj

Štatistika návštev

Návštevníkov: 1652667

Kontakt

Obecný úrad Čerhov
Ulica Dlhá 100
076 81 Čerhov

Tel./Fax: 056/679 3222

Starosta obce:
 
Ing. Jaroslav Bajužik 

>> Kde sa nachádzame <<

Informácie

Kultúra
Doprava
Školstvo
Cirkev

Anketa

Čo by ste v obci zlepšili ....
 

Naši partneri

SACR