Zabudli ste heslo?
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
Len pre členov

Obec Čerhov

Pondelok
Nov 12th
Úvod arrow Napísali o nás arrow Stavanie mája v Čerhove
Stavanie mája v Čerhove
Streda, 20 jún 2007
Medzi najromantickejšie tradície, ktoré sa u nás viažu k ročným obdobiam, boli a sú tie, ktoré patria k jari a zvlášť k najkrajšiemu ročnému obdobiu, ktorým je nesporne máj, lebo je symbolom mesiaca lásky.
Už po stáročia sa v poslednú aprílovú noc v obci Čerhov vybrali mládenci do lesa, aby si tam každý pre to svoje milované dievča vyťal najkrajší strom. Všade bol iný zvyk, niekde to bola breza a v Čerhove to bola zasa borovica, ktorú potom postavil pred dom svojej milovanej.
Túto prekrásnu tradíciu pripravili pre obyvateľov Čerhova Obecný úrad v Čerhove a Regionálne osvetové stredisko v Trebišove, ktorí v podvečer prvého mája zorganizovali podujatie „STAVANIE MÁJOV“.

Krojovaný sprievod na čele s chlapmi s Čerhova a z Dargova, ktorí od obecného úradu niesli najkrajšiu borovicu ozdobenú farebnými stužkami – „pantlikami“ postavili na námestí pri pamätníku . Po zasadení mája sa v ucelených pásmach postupne predstavili členovia folklórnej skupiny Dubiny z Dargova a domácej folklórnej skupiny Strapec.

Starosta obce Pavol Balog sa všetkým poďakoval a ponúkol ich vynikajúcim tokajským vínom a ženy z Čerhova zasa tradičnými zemplínskymi koláčmi.
Sprievod sprevádzaný muzikou, tancom a spevom potom pokračoval na Čiernu horu, kde už bol pripravený druhý veľký máj. Po kultúrnom programe folklórnych skupín nasledovalo zapálenie vatry a nádherný ohňostroj, ktorý bolo vidieť nielen do okolitých obcí ,ale aj do susedného Maďarska.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali pri zorganizovaní podujatia. Úprimné poďakovanie patri zvlášť starostovi obce p Pavlovi Balogovi, členom folklórnej skupiny Strapec ako aj pracovníčkam obecného úradu, ktorí aj napriek svojím povinnostiam pomáhali zabezpečiť túto prekrásnu akciu.
Nech tie máje, ktoré sme postavili, ohlasujú – prišiel máj plný zelene, kvetov a lásky.

Zdroj: ROS Trebišov
 
Spýtajte sa obce
Fotogaléria
Košický samosprávny kraj

Štatistika návštev

Návštevníkov: 1227247

Kto je online

Práve je pripojených:
1 Hosť

Kontakt

Obecný úrad Čerhov
Ulica Dlhá 100
076 81 Čerhov

Tel./Fax: 056/679 3222
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.

Starosta obce:
Pavol Balogh

>> Kde sa nachádzame <<

Informácie

Kultúra
Doprava
Školstvo
Cirkev

Anketa

Čo by ste v obci zlepšili ....
 

Naši partneri

SACR