• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
Len pre členov

Obec Čerhov

Utorok
Apr 07th
Úvod arrow Aktuality arrow Tekviciáda 2010
Tekviciáda 2010
Tekviciáda Každoročne si 1. novembra pripomíname sviatok všetkých svätých, kedy navštevujeme cintoríny, kde spomíname na zosnulých príbuzných, či priateľov.

V poslednom období sa noc pred 1. novembrom preslávila ako HALLOWEENska. Táto noc patrí všetkým strašidlám, duchom a bosorkám. Ľudia vyrezávajú z tekvíc strašidelné príšerky, ktoré im osvetľujú domy či okná.

Na rozvíjanie tejto tradície, ale aj pre rozjasnenie detských očí sa v nedeľu 31. októbra pracovníčky Domu tradícií s pomocou Obecného úradu v Čerhove rozhodli uskutočniť podujatie venované najmä deťom pod názvom TEKVICIÁDA. Hlavnou myšlienkou bolo zabaviť malých aj veľkých pri rôznych súťažiach a vystaviť na obdiv plody jesene, v podobe krásnych zátiší. Šikovné ruky mali možnosť ukázať svoj talent vo vyrezávaní tekvíc. Pre tých najmenších boli pripravené súťaže, v ktorých sa mohli nielen vyblázniť, ale boli tiež odmenení rôznymi cenami. Celý program bol sprevádzaný rozprávkovými postavičkami, ktoré za týmto účelom navštívili Čerhov.

Ako prví nás o 15-tej hodine privítali známi hrdinovia z rozprávky „A je to“ PAT a MAT. Nakoľko sa MAT ukázal ako hanblivejší, mikrofónu sa ujal PAT a to nie len v úvode, ale aj počas celého programu. Po ich krátkom predstavení začali na pódium volať aj ďalšie postavičky. Nesmelo, ale predsa vyšiel ŠKRIATOK, ktorého charakteristická vlastnosť bola hanblivosť, rovnako ako v prípade MATA. Aj napriek svojej hanblivosti však ŠKRIATOK povzbudený potleskom prisľúbil, že počas TEKVICIÁDY svoju hanblivosť zahodí do koša a pri súťažiach bude súťažiacim pomáhať. Po ŠKRIATKOVI vyšiel spoza opony najvyšší člen rodiny Adamsovcov LARGE, ktorý aj keď nebol veľmi zhovorčivý ochotne odmeňoval súťažiacich. Posledná sa za rozprávkovou oponou skrývala strašidelná BOSORKA so svojou povestnou lietajúcou metlou. Po dlhom prehováraní sľúbila, že sa vzdá svojej slabosti zbierať do polievky stratené prsty a tiež strašenia. Čoho sa však nevzdala bol jej škodoradostný smiech, ktorý však deti skôr rozveseľoval ako zosmutnieval.

Po krátkom úvode prišli na rad očakávané súťaže. PAT prvú súťaž „VYREZÁVANIE DÝŇ“ a vyzval súťažiacich, aby sa pustili do svojej práce. Ostaní zúčastnení sa mohli zapájať do ďalších pripravených súťaži. Ako prvé detičky ukázali svoj talent v kreslení so zaviazanými očami. Ich úlohou bolo nakresliť strašidelnú tekvicu. Asi preto, že sa jednalo o prvú súťaž, našli sa len dvaja odvážlivci, ku ktorým sa pridala aj bosorka, ktorá si brúsila zúbky na prvé miesto. Súťažiaci však boli šikovnejší a pre nerozhodnosť publika aj rozhodcov obom bolo pridelené prvé miesto. V druhej súťaži dvaja hanblivci ŠKRIATOK a MAT overili pozorné uši detí v súťaži s názvom ROZPRÁVKOVÁ HÁDANKA. ŠKRIATOK prečítal krátku rozprávku, z ktorej MAT vybral 3 otázky, pomocou ktorých otestoval sústredenosť a pamäť prítomných. Na niektoré odpovede sa čakalo dlhšie, pri iných zas pomáhali rodičia, ale aj túto úlohu deti statočne zvládli. Aby sa deťúrence aj trošku rozhýbali pripravili im rozprávkové postavičky súťaže sprevádzané veselou hudbou ako napríklad známy stoličkový tanec, slalom s ping-pongovými loptičkami na lyžičke, skok cez švihadlo, či posilnenie brušných svalov kruhom HULA-HOP. V každej súťaži sa našli rýchlejší aj pomalší súťažiaci, no napriek tomu o šikovnosti všetkých zúčastnených nemožno ani chvíľu pochybovať.

Po dokončení všetkých súťaži úspešne ukončili svoje diela aj talentovaní „vyrezávači“ tekvíc. Po krátkej obhliadke sa rozprávkové postavičky rozhodli kto na stupienku víťazov obsadí prvé, druhé a tretie miesto. Táto úloha bola pre nich ťažká, keďže všetky tekvice boli krásne. No ako v každej súťaži aj v tejto musel byť niekto víťazom. Neľahkej úlohy vyhodnotenia sa ujala bosorka, ktorý vyhlásila víťazov. Okrem umiestení patrí súťažiacim aj veľké uznanie a chvála za šikovné ruky a bohatú fantáziu.

Deň, ktorý bol vybraný na uskutočnenie tohto podujatia bol dňom, kedy sa vo väčších mestách vypúšťali lucerny šťastia a preto aj na TEKVICIÁDE bolo vypúšťanie lucerien bodkou programu. Deti ako aj rodičia s obdivom sledovali do akých výšok až lucerny poletia. Týmto bola TEKVICÁDA ukončená a spokojní rodičia s veselými deťmi sa s úsmevom a získanými cenami pobrali domov.

Výsledky vyrezávania dýň:
1. miesto- „Smradi“ – René Visokai, Iľková Soňa, Ondová Veronika, Nadická Erika
2. miesto- Jakub a Svetlana Uporskí
3. miesto- Miriam a Miloš Voleskoví

 
stavanie_maja08.jpg
Spýtajte sa obce
Fotogaléria
Košický samosprávny kraj

Štatistika návštev

Návštevníkov: 1460628

Kontakt

Obecný úrad Čerhov
Ulica Dlhá 100
076 81 Čerhov

Tel./Fax: 056/679 3222

Starosta obce:
 
Ing. Jaroslav Bajužik 

>> Kde sa nachádzame <<

Informácie

Kultúra
Doprava
Školstvo
Cirkev

Anketa

Čo by ste v obci zlepšili ....
 

Naši partneri

SACR